Yetişkin bir insan ne kadar kalori almalıdır?

Birçoğumuz aklımıza kalori geldiğinde, bir yiyeceğin ne kadar beslendiğini düşünürüz. Diyet açısından, kaloriler bir yiyeceğin sağladığı enerji miktarıdır.

Sürekli ihtiyaç duyduğumuzdan daha fazla enerji alırsak, ağırlık kazanacağız. Çok az enerji harcarsak, kilo, yağ ve sonunda kas kütlesini kaybederiz.

Kalorinin tanımı, 1 gram (g) su sıcaklığını 1 ° C’ye çıkarmak için gereken enerji miktarıdır.

Yediğimiz yiyeceğin türü ve miktarı ne kadar kalori tüketeceğimizi belirler. Kilo verme diyeti olan birçok insan için, bir gıdadaki kalori miktarı, yemeyi veya yememeyi seçmede belirleyici bir faktördür.

Nasıl ve ne zaman yediğimizde, vücut gün boyunca farklı enerjiler kullandığından, bir fark yaratabilir. Vücudumuzun enerji kullanımı, ne kadar aktif olduğumuza, vücudumuzun enerjiyi ne kadar verimli kullandığına ve yaşımıza bağlı olacaktır.

2015-2020 Amerikalılar için Diyet Kılavuzuna göre, kadınların günde 1.600 ila 2.400 kaloriye ve erkeklerin 2.000 ila 3.000 arasında kalmasına ihtiyacı var . Ancak bu, yaşlarına, boyutlarına, boylarına, yaşam tarzlarına, genel sağlık durumlarına ve faaliyet seviyelerine bağlıdır.


Kalori alımı ve kullanımı hakkında hızlı bilgiler

  • Önerilen kalori alımı, yaş, boyut, boy, cinsiyet, yaşam tarzı ve genel genel sağlık gibi faktörlere bağlıdır.
  • ABD’de önerilen günlük kalori alımları erkekler için 2.500, kadınlar için 2.000 civarındadır.
  • Büyük bir kahvaltı yapmak kilo vermede ve bakımda yardımcı olabilir.
  • Beyin, insan vücudunda kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 20’sini kullanır.
  • İdeal kalori alımını etkileyen faktörler yaş, kemik yoğunluğu ve kas-yağ oranını içerir.
  • Meyve ve sebzelerden oluşan 500 kalorili bir öğün daha fazla sağlık yararına sahiptir ve 500 kalorili bir pop atıştırmasından daha uzun süre boyunca kendinizi tam hissetmenizi sağlar

Tavsiye edilen alım
Amerikalılar için 2015-2020 Diyet Rehberi bir kalori alımını tavsiye arasında değişmektedir 16 ila 18 yaş arası aktif bir erkek için 3.200 ile 2 yıllık bir bebek için 1.000 kalori günde.

İnsanlar yaşlandıkça metabolik hızları yavaşlar.

Bu onların enerji ihtiyacını azaltır. 19 ila 25 yaşları arasında, kadınlar için önerilen alım günde 2.000 kaloridir, ancak 51 yıl sonra bu 1.600’e düşmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*