Uzun boylu insanlar’ın tip 2 diyabet olasılığı daha düşük

Almanya’dan yapılan yeni bir araştırma, daha uzun boylu kişilerin tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, yaş, eğitim, yaşam tarzı ve bel büyüklüğünün diyabet riski üzerindeki potansiyel etkilerini ortadan kaldırmak için sonuçları araştırmıştı .

Boy ve tip 2 diyabet riski arasındaki ters ilişkinin, karaciğerde daha az yağ birikmesinden ve “özellikle kan yağları, adiponektin ve C-reaktif protein” gibi daha uygun kardiyometabolik risk faktörlerinden kaynaklanabileceğini öne sürüyorlar.

Aşırı kilolu veya obez aralıkta vücut kitle indeksi ( BKİ ) olanlar arasında, tip 2 diyabet riski her 10 cm yükseklikte erkeklerde %36, kadınlarda %30 azalmıştır.

Boy kısalığı ve tip 2 diyabet bağlantısı

Çalışma, Almanya’daki Diyabet Araştırmaları Merkezi’nden ve Alman İnsan Beslenme Enstitüsü Potsdam-Rehbruecke’den bilim adamlarının çalışmasının bir sonucudur.

Araştırmacılar, 1994-1998 yılları arasında Almanya Potsdam’da Avrupa Kanser ve Beslenme Araştırması (EPIC) araştırmasına katılan 27.548 katılımcı ile ilgili kayıtlar üzerinde çalıştılar .

Bu katılımcıların 16,644’ü kadın, 35-65 yaşları arasında ve 10,904’ü 40-65 yaşları arasında erkeklerdir. Araştırmacılar analizleri için rastgele kohortun % 10’unu temsil eden bir örneklem seçtiler.

Yeni bulgular, kısa boyları tip 2 diyabet riski ile ilişkilendiren önceki araştırma bulgularını da takip ediyor.

Daha uzun boylu kişilerin daha yüksek insülin duyarlılığına sahip olabileceği ve daha iyi işleyen beta hücrelerinin bu daha önceki bulgulara eşlik ettiği bildirilmektedir.

Bu çalışmalar aynı zamanda daha kısa boy ve artmış kardiyovasküler durumlar riski arasında bağlantılar buldu. Bu tür ilişkiler, yüksek tansiyon , iltihaplanma ve kan yağları dahil olmak üzere tip 2 diyabetle bağları olan risk faktörlerini içerebilir .

Bu bulgular, boyun tip 2 diyabet riskini öngörmede faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Bacak uzunluğu ve oturma yüksekliği

Bununla birlikte, yeni çalışma sadece boy ve tip 2 diyabet arasındaki ilişkiyi incelemekle kalmadı, aynı zamanda boy yüksekliğinin iki bileşenine daha yakından bakmak istedi: bacak uzunluğu ve oturma yüksekliği.

Ekip, erkekler için uzun bacak uzunluğu ile düşük tip 2 diyabet riski arasında güçlü bir bağlantı olduğunu buldu. Bununla birlikte, kadınlarda, hem oturma yüksekliği hem de bacak uzunluğu bu etkiye katkıda bulunmuştur.


Bu bulgular yazarlara, ergenlikten önceki büyümenin erkeklerde ergenlikten sonraki büyümeden daha düşük diyabet riski üzerinde daha önemli bir etkiye sahip olduğunu öne sürecektir . Bunu, bacak kemiklerinin gövde kemiklerinden önce büyümeyi bıraktıkları varsayımına dayandırdıklarını açıklarlar.

Bununla birlikte, kadınlar için ergenlikten önce ve sonra büyümenin diyabet riskinin azalmasına katkıda bulunduğu anlaşılmaktadır.


Karaciğer yağı ve kardiyometabolik profili

Araştırmacılar, analizleri arasında karaciğer yağının ve diğer kardiyometabolik risk faktörlerinin boy ve tip 2 diyabet arasındaki ilişkiyi ne kadar açıklayabileceğini hesapladı.

Karaciğer yağ içeriğinin potansiyel etkisini ortaya çıkardıklarında, erkeklerde 10 cm ekstra boyda tip 2 diyabet riskinde azalma% 34 (toplamda% 41 ile karşılaştırıldığında) ve kadınlarda% 13 olarak bulundu (33). % toplamda).

Bazı kardiyometabolik risk faktörlerinin de etkisi oldu. Erkeklerde ve kadınlarda, hem kan yağları hem de glise edilmiş hemoglobin (bir kan şekeri ölçümü) boy ve tip 2 diyabet arasındaki ilişkiyi etkiliyor gibi göründü.

Bununla birlikte, kadınlarda, adiponektin ve C-reaktif proteinden ilave etkiler vardı. Adiponektin kan şekeri kontrolünü etkileyen bir hormondur ve C-reaktif protein iltihap belirtisidir.

Bu sonuçları bir araya getiren araştırmacılar, daha fazla yüksekliğin tip 2 diyabet riskini azaltması üzerindeki olumlu etkisinin çoğunun muhtemelen düşük karaciğer yağ içeriğine ve daha iyi kardiyometabolik risk profillerine sahip olan daha uzun boylu kişilerden geldiğini öne sürmektedir.

Bulgularının, diyabet riski için yararlı bir belirleyici olarak, boyunun yanı sıra kardiyometabolik profili dahil etme ihtiyacına işaret ettiğini belirtiyorlar.

Doktorların, vücut boyları ve kompozisyonları aksini belirtse bile, kısa boylu insanlarda kardiyometabolik riski daha sık izlemeleri gerektiğini tavsiye ederler.

Yazarlar şu sonuca varıyor: “Çalışmamız ayrıca, yaşam boyu boyuta bağlı metabolik riski azaltmak için yapılan erken müdahalelerin, hamilelik, erken çocukluk, ergenlik ve erken yetişkinlik dönemlerinde hassas dönemlerde büyüme belirleyicileri üzerinde durması gerektiğini ve potansiyel cinsiyet farklılıklarını dikkate alması gerektiğini öne sürmektedir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*