Nargile içmek kan damarlarınıza neler yapabilir?

Yeni araştırmalar, nargile içiminin, kardiyovasküler sağlığın kilit bir göstergesi olan kan damarlarının endotel işlevini bozabileceğini öne sürüyor.
nargile sigara
Nargile içmek kan damarlarınıza zarar verebilir, yeni bir çalışma gösteriyor.

Giderek daha fazla insan sigarayı bırakıyor ve bunu yapmakta duyarlılar.

Sigara içiyor " önlenebilir sebep Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ölümlerin "Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne (CDC) göre, sigaralar 480.000'in üzerinde ölüme neden oluyor.

Ancak, düzenli sigara kullanımı gibi azalanGittikçe daha fazla insan, birçoğunun daha güvenli olarak algıladığı alternatiflere yöneliyor. elektronik sigara veya nargile içmek.

Ancak, nargile içmek gerçekten güvenli midir? Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, cevabın "hayır" olduğunu göstermektedir. Örneğin, bir ders çalışma o Bugün Tıp Haberleri 2016 yılında ele alınan, tek bir nargile oturumunun, düzenli bir sigarada mevcut olan karbon monoksit miktarının 10 katını verdiği bulundu.

Daha yeni bir tane daha ders çalışma Nargile olarak da bilinen nargile içiminin, atardamarları normal sigaraların elde edebileceği bir dereceye kadar sertleştirebileceğini buldu.

Arteriyel sertlik için bir prediktör inmeve narenciye içiciliğinin olduğu diğer bir etki olan aortun genişlemesi de öyle.

Şimdi, yeni araştırma sunulan Amerikan Kalp Derneği'nin (AHA) Bilimsel Oturumları 2018 – Chicago'da bulunan IL – nargile içiminin gerçekten de kalp ve damar sağlığına zarar verebileceğini öne süren kanıtlara ekliyor.

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles Hemşirelik Yüksekokulu'nda yardımcı doçent olan Dr. Mary Rezk-Hanna, çalışmanın baş yazarıdır.

Nargile içiminin etkilerini incelemek

Rezk-Hanna ve meslektaşları nargile içilmesi oturumuna katılmadan önce ve sonra 30 genç, sağlıklı yetişkin incelediler. Katılımcılar ortalama 26 yaşındaydı.

Ekip, katılımcıların sigara içme seansından önce ve sonra nikotin kan seviyelerini inceledi ve ekshale karbon monoksit seviyelerini ve adlandırılan bir arter fonksiyonunun bir işaretleyicisini ölçtü. akış aracılı dilatasyon Kan damarlarının

İkinci önlem, kan akışı arttığında kan damarlarının genişlemesini veya genişlemesini açıklar. Akım aracılı dilatasyon, arterlerin endotel fonksiyonunun bir ölçüsüdür ve çoğu, endotel disfonksiyonunun "aterosklerotik sürecin ilk aşaması" olduğunu düşünür.

Bu çalışmada, araştırmacılar bu önlemlerin sonuçlarını, normal sigara içen yaştaki kişilerde normal bir sigaranın etkileriyle karşılaştırmışlardır.

Ayrıca, Rezk-Hanna ve ekibi, nargile sigara içenlerin, normalde kömür ısıtmalı nargile içicisinden elde edilen etkilerini taklit eden bir karbon monoksit gazı karışımını doldurmak için elektronik bir cihaz kullanmaları istenmeden önce ve sonra aynı ölçümleri aldı.

Nargile içmek atardamarlara nasıl zarar verebilir

Araştırmacılar, ekshale karbon monoksit seviyelerinin, kömürle ısıtılan nargile sigaralarında, elektronik olarak ısıtılmış nargile veya normal sigara içmelerinden dokuz ila 10 kat daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Nikotin seviyeleri ise tüm sigara seanslarında eşit derecede yüksekti.

Aynı zamanda, çalışma, akış aracılı dilatasyonun kömürle ısıtılmış nargile içmeden sonra daha yüksek olduğunu, elektronik olarak ısıtılmış nargile ya da geleneksel sigara içiminin akış aracılı dilatasyonu azalttığını keşfetti. Daha düşük bir akış aracılı dilatasyon, endotel disfonksiyonunu gösterir.

Araştırmacılar, kömürle ısıtılan ve elektrikle ısıtılan nargile arasındaki temel farkın, kömür briketlerinin yüksek düzeyde karbon monoksit ürettikleri olduğunu açıklıyor.

Bu kimyasal, yazarların tahmin ettiği gibi, kömürle ısıtılan nargile içiciliğinin endotel fonksiyonu üzerindeki zararlı etkilerini maskeleyebileceği kan damarlarını genişletmektedir.

Bu nedenle, nargile içmek, sigara kullanımı ile aynı şekilde kan damarı işlevine zarar verebilir.

"Nargile, aromalı tütünü nargile içerisinde ısıtmak için yanan kömür briketlerini kullanan tek tütün ürünüdür. Bu nedenle, tütün ve nikotin kaynaklı toksik maddelere ek olarak, nargile dumanı, kullanıcıları büyük miktarda karbon monoksit dahil olmak üzere kömür yanma ürünlerine maruz bırakır. "

Mary Rezk-Hanna, Ph.D.