Kuru Meme Uçları İçin Nedenler ve Tedavileri

Hem erkekler hem de kadınlar meme başı sorunları yaşayabilir. Nedene bağlı olarak, meme uçları kaşıntılı veya ağrılı hissedebilir ve cilt çatlamış veya lapa lapa görünebilir.

Kuru veya kaşıntılı meme uçlarının çoğu zararsız ve geçicidir. Nedenler sürtünmeden hormonal değişime kadar uzanır. Kadınlarda kuru meme uçları hamilelik ve emzirme ile ilgili olabilir.

Nadir durumlarda, meme başı değişiklikleri meme kanseriyle veya memenin Paget hastalığıyla bağlantılı olabilir , bu nedenle uyarı işaretlerini bilmek önemlidir.

Kuru meme uçlarına ne sebep olur?
Aşağıdaki bölümlerde olası nedenler ve diğer semptomlar tartışılmaktadır.


Reşolar
Banyoda aynaya bakarak kadın, kuru meme uçları hakkında biraz endişe
Sürtünme bir kişinin kuru meme uçlarına neden olabilir.
Meme uçları, insan vücudu üzerinde çok hassas bir doku alanıdır.

Meme başları giysilere veya diğer nesnelere sürtündüğünde kuru ve çatlak olabilir. Bu, egzersiz yaparken veya hem erkekler hem de kadınlar için cinsel aktivite sırasında ortaya çıkabilir.

Meme uçları sürüldüğünde, bir kişi tipik olarak meme uçları üzerinde veya çevresinde bir miktar acı ile birlikte kuru, çatlamış meme uçları ile karşılaşacaktır.

Ciddi durumlarda, uzun mesafeli koşulardan sonra olduğu gibi meme uçları kanayabilir.


Egzama
Egzama , bir grup enflamatuar cilt durumu anlamına gelir. En çok kullanılan terim, atopik dermatit denilen bir durumu ifade eder.

Hormon değişiklikleri
Adet döngüsü sırasındaki hormonal dalgalanmalar memeleri etkileyebilir ve bazı kişilerde hassasiyet, kuruluk ve kaşıntıya neden olabilir. Bu vücuttaki östrojen ve progesteron seviyelerindeki doğal değişikliklerden kaynaklanmaktadır .

Hormonla ilişkili meme kuruluğu veya kaşıntı endişe nedeni değildir ve adet döngüsünün sonraki aşamalarında muhtemelen ortadan kalkar.


Paget hastalığı ve kanseri
Memenin Paget hastalığı , meme kanseri ile ilişkili nadir bir durumdur.

Meme ucunda kuru ve pullu bir kızarıklığa neden olur ve bazı insanlar egzama için hata yapar. Paget hastalığı genellikle bir kişinin altında meme kanseri olduğunu gösterir.

Meme kanseri tipik olarak meme uçlarından sadece birini etkileyecektir.

Paget hastalığının ana belirtileri şunlardır:

iyileşmeyen meme ucundaki döküntü veya pullu cilt
sarımsı veya kanlı meme akıntısı
aniden ters bir meme başı
meme başı çevresinde karıncalanma veya kaşıntı
Meme kanseri erkekleri etkilese de kadınlarda daha sık görülür. Göre Ulusal Meme Kanseri Vakfı , toplam meme kanseri vakalarının yüzde 1’den daha az erkeklerde görülür.İlk yorum yapan siz olun

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*