Kalp sağlığına iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Meyveler
Meyveler aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidan polifenollerle doludur. Meyveler mükemmel bir lif, folat, demir, kalsiyum , A vitamini ve C vitamini kaynağıdır ve yağ oranı düşüktür.

Keten ve Chia tohumları
Bu tohumlar, alfa-linolenik asit gibi zengin bir bitki bazlı omega-3 yağ asidi kaynağıdır . Omega-3’ler, trigliserit seviyelerinin, LDL’nin ve toplam kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmak gibi birçok faydalı etkiye sahiptir. Ayrıca kan basıncını düşürür ve arterlerde yağ plaklarının birikmesini en aza indirir.

Omega-3’ler , tromboz ve aritmi gibi kalp krizine yol açabilecek hastalık riskini azaltır.

Kahve
Ayrıca “neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi” kampında kahve var . Son zamanlarda yapılan bir araştırma, düzenli olarak kahve içmenin, kalp yetmezliği ve inme gelişme riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu buldu .

Bununla birlikte, Framingham Kalp Çalışması’ndan gelen verileri değerlendirmek için makine öğrenmesini kullanan bu çalışmanın sadece faktörler arasındaki ilişkiyi gözlemleyebileceğini ve kesin olarak sebep ve sonucu tanımlayamadığını unutmamak gerekir.

Omega-3
Balık, güçlü bir kalp yardımcısı omega-3 yağ asitleri ve protein kaynağıdır, ancak doymuş yağ oranı düşüktür. Kalp hastalığı olan veya bu hastalığa yakalanma riski taşıyan kişilere, balık yiyerek omega-3 alımını arttırmaları tavsiye edilir; Bunun nedeni anormal kalp atışları riskini düşürmeleri ve arterlerde plak büyümesini yavaşlatmalarıdır.

Amerikan Kalp Derneği (AHA) göre, biz yemelisiniz yağlı balık 3.5 onsluk porsiyon – somon, uskumru, ringa, göl alabalığı, sardalye veya Beyaz ton balığı orkinos olarak – haftada en az iki kere .

Kuruyemiş
Badem, fındık, yer fıstığı, ceviz, antep fıstığı ve ceviz, kalp sağlıklı fındık seçenekleridir. Bu fındıklar protein, lif, mineral, vitamin ve antioksidanlarla doludur. Balıklar ve keten tohumu gibi cevizler de omega-3 yağ asitleri ile olgunlaşır , bu da onları harekete geçirmeleri için kalp açısından sağlıklı bir aperatif haline getirir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*