Kadınlarda Doğurganlığı artırmanın yolları

Birçok genetik ve çevresel faktör, erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığı etkileyebilir. Ancak, doğal yöntemler kullanarak başarılı bir hamilelik şansını artırmak mümkündür.

Kadınlarda stresi azaltmak ve egzersiz sık sık doğurganlığı artırabilir. Erkeklerde, doğurganlığı arttırıcı eylemler arasında alkol alımını sınırlama ve sigarayı bırakma vardır .

Hem erkek hem de kadınlar için çeşitli doğurganlık tedavileri de vardır. Ancak siz bugün kadınlar için olan yöntemleri okuyacaksınız.

Kadınlar için yöntemler
Bir kadının hamile kalma şansını artırmak için yapabileceği birçok şey var. Aşağıda, bu yöntemlerden bazılarına bakıyoruz.

Stresi azaltmak
Stres, kadınlarda doğurganlığı azaltabilir.

Alfa-amilaz, bilim adamlarının tükürük numunelerinde ölçebilecekleri biyolojik stres belirtecidir. 2011’den bir araştırma , daha yüksek alfa-amilaz seviyesine sahip kadınların doğal olarak gebe kalma şansının daha düşük olabileceğini göstermiştir.

Stres azaltma faaliyetlerinde bulunmak, kadınlarda doğurganlığı artırabilir . Örneğin, depresyon ve anksiyete için destek ve danışmanlık alanların, hamile kalma ihtimalinden daha yüksek hamile kalma şansı vardır.

Sigarayı bırakmak
Sigara içmek, hormon seviyelerini bozabilir ve menopozun daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olabilir .

11 çalışmanın sistematik bir incelemesi , sigaranın daha erken bir menopoz yaşı ile önemli bağlantıları olduğunu göstermiştir. Tütün vermek, kadınlarda doğurganlığı artırabilir.

Sağlıklı bir ağırlıkta kalmak
Fazla kilolu veya az kilolu olmak kadınlarda doğurganlığı azaltabilir.

Bazı araştırmalar aşırı kilolu olmanın bir dizi üreme sürecini bozabileceğini öne sürüyor . Bu döllenme sürecinin gelişimi ve kalitesini ve embriyo büyümesini içerir.

Kilo vermek, insanların bu zorlukların bazılarını aşmasına yardımcı olabilir. 2014 yılı sistematik bir gözden geçirme , aşırı kilolu veya obez olan kadınların, doğurganlık tedavilerinin başarısını kilo vererek artırabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir. Zayıf olmak da doğurganlığı etkileyebilir. Bazı araştırmalar , kilolu kadınların yumurtalık disfonksiyonu, kısırlık ve erken doğum riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir .

Fiziksel aktivitenin arttırılması
Fiziksel olarak aktif olmak da kadınlarda doğurganlığı artırabilir.

50.678 kadından oluşan bir çalışmada , düzenli, yorucu egzersizin daha sonra menopoza girebileceği tespit edildi.

Bazı araştırmalar vardır önerilen egzersiz ılımlı seviyeleri de doğurganlık üzerinde olumlu etkileri olduğu. Ancak, yeterli bir kalori alımı olmadan yapılan aşırı egzersiz anormal adet döngüsüne neden olabilir ve doğurganlığı kısıtlayabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*