En Sık Görülen 5 Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Genellikle “hap” olarak bilinen oral doğum kontrol hapı, hamileliği önlemeye yönelik hormon bazlı bir yöntemdir. Ayrıca düzensiz adet kanaması, ağrılı veya ağır dönemler, endometriozis, akne ve adet öncesi sendromun (PMS) çözülmesine de yardımcı olabilir.

Yan etkiler
Oral kontraseptiflerin ortak yan etkileri şunlardır:

 • parçalar arası lekelenme
 • mide bulantısı
 • göğüslerde hassasiyet
 • baş ağrısı ve migren
 • kilo almak
 • ruh hali değişiklikleri
 • kaçırılan dönemler
 • libido azalması
 • vajinal akıntı
 • kontakt lens kullananlar için görüşlerinde değişiklikler yapıldı
 • Bu yan etkilerin her birine aşağıda detaylı olarak bakacağız.Meme hassasiyeti
Doğum kontrol hapları göğsün genişlemesine veya hassasiyetine neden olabilir. Bu normalde hap başladıktan birkaç hafta sonra çözülür. Memede bir yumru bulan ya da inatçı ağrı ya da hassasiyet veya şiddetli göğüs ağrısı olan herkes tıbbi yardım almalıdır.

Meme hassasiyetini azaltmak için ipuçları kafein ve tuz alımını azaltmak ve destekleyici bir sütyen giymekdir.

2. Baş ağrısı ve migren
Doğum kontrol haplarındaki hormonlar baş ağrısı ve migren riskini artırabilir.

Farklı tip ve dozlarda hormon içeren haplar farklı semptomları tetikleyebilir .

Düşük dozda bir hap kullanmak, baş ağrısı riskini azaltabilir.

Belirtiler normalde zamanla iyileşir, ancak hap almaya başladığınızda şiddetli baş ağrıları başlarsa, tıbbi yardım almalısınız.

3. Kilo alımı
Klinik çalışmalar doğum kontrol haplarının kullanımı ile kilo dalgalanmaları arasında tutarlı bir bağlantı bulamadı. Bununla birlikte, özellikle göğüslerin ve kalçaların çevresinde sıvı tutulumu meydana gelebilir.

Bir incelemeye göre, çoğu çalışma progestin-sadece doğum kontrolü ile 6 ya da 12 ayda ortalama 4.4 kilo altında (2 kilogram) kilo artışı buldu . Diğer doğum kontrol yöntemlerinde yapılan çalışmalar aynı kazancı gösterdi.

Bazı hormonal kontraseptif türleri yağsız vücut kütlesindeki azalmaya bağlanmıştır.

4. Ruh hali değişiklikleri
Çalışmalar oral kontraseptif kullanıcının ruh halini etkilediği ve olabileceğini düşündürmektedir riskini artırır ait depresyon ya da diğer duygusal değişimler. Hap kullanımı sırasında ruh hali değişikliği olan herkes tıbbi tedarikçisine başvurmalıdır.

Hapı kullanırken bir süre kaçırılırsa veya çok hafifse, bir sonraki pakete başlamadan önce hamilelik testi önerilir. Bir akışın bazen çok hafif olması ya da tamamen özlenmesi olağandışı değildir. Eğer endişeliyseniz, tıbbi yardım alın.

5. Azalmış libido
Doğum kontrol hapındaki hormon veya hormonlar bazı kişilerde cinsel dürtü veya libidoyu etkileyebilir . Eğer azalmış libido devam ederse ve rahatsız edici ise, bunun tıbbi bir sağlayıcı ile tartışılması gerekir.

Bazı durumlarda, doğum kontrol hapı, örneğin hamilelik hakkındaki endişeleri gidererek ve menstrüel kramp, premenstrüel sendrom, endometriozis ve uterus fibroidlerinin ağrılı semptomlarını azaltarak libidoyu artırabilir .

İlk yorum yapan siz olun

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*