E-sigara buharları nikotin olmasa bile akciğerlere zarar verebilir

Son zamanlarda farelerde yapılan bir çalışma, elektronik sigaraların (e-sigaraların), buharlarda kendilerinde bulunan bir nikotin olmasa bile, zararlı olduklarına biraz ışık tutabilir.
otel odasında vaping kadın
Yeni bir çalışma vapingin etkileriyle ilgili değerli görüşler sunabilir.

Teksas, Houston'daki Baylor Tıp Fakültesi'nden yapılan bir çalışmada, kronik maruz kalmanın elektronik sigara Nikotin olmasa bile buharlar normal akciğer fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir.

Bu maruz kalma aynı zamanda vücudun enfeksiyonlara nasıl cevap verdiğine dair olumsuzluklara da neden olabilir, çünkü akciğerlerdeki bağışıklık hücrelerinin virüslere daha az tepki vermesini sağlar.

Bulgular görünür Klinik Araştırma Dergisi.

Yeni yazının yazarlarının açıkladığı gibi, bazı çalışmalar, e-sigaradaki kimyasalların kendilerini soluyanların sağlığına zararlı olduğunu ileri sürmüştür. Ancak diğerleri, normal tütün sigaralarına kıyasla, bu ürünlerin daha güvenli olduğunu not etmişlerdir.

"E-sigaraların güvenliği konusundaki bu karşıt görüşler, lisansüstü öğrencilerimden Matthew Madison'dan, kronik sigaraya maruz kalmanın e-sigara buharlarına ve geleneksel tütün dumanına sıçangil akciğer fonksiyonu üzerindeki etkilerini araştırmasına neden oldu" diyor. Baylor College of Medicine'de bir pulmonolog ve tıp profesörü olan Kheradmand.

“Ayrıca, buharların veya dumanın, akciğerde bulunan makrofajlar adı verilen bağışıklık hücrelerinin işlevi üzerindeki etkisine de baktık. Bu hücreler, virüslerin neden olduğu virüs enfeksiyonlarına karşı ilk savunma hattını temsil ediyor. grip virüs."

Vaping çözücüleri, nikotin ve akciğer sağlığı

Çalışma dört fare grubundan oluşuyordu. Araştırmacılar bir grubu nikotin ve propilen glikol ve bitkisel gliserin gibi diğer buhar çözücü çözücüler içeren e-sigara tipi buharlara maruz bıraktılar.

Başka bir grubu aynı çözücülere maruz bıraktılar ancak nikotin kullanmadı. Tütün dumanı için üçüncü bir grubu patlattılar. Dördüncü grup temiz havaya ulaşabildi.

Araştırmacılar, fareleri 4 ay boyunca maruz bıraktıklarında, bir kimsenin bu maddeleri soluyacağı süreyi taklit etmek için. Bu, kabaca genç yaşlarından beşinci on yıl boyunca sigara içen bir kişiye karşılık gelir.

Araştırmacılar sigara dumanına maruz kaldıkları fareleri incelediklerinde sürpriz olmadı: Ciddi akciğer hasarı gördüler ve iltihap Ile kıyaslanabilir anfizem. Bu, insanlarda uzun süre tütün kullandıkları zaman olanlara benzer.

Şaşırtıcı bulgular

Bununla birlikte araştırmacılar, nikotin içermeyen buharlaşan çözücülere maruz kalan farelerin, akciğerlerine de zarar verdiğini öğrendiklerinde şaşırdılar.

Tütün dumanına maruz bırakılan farelerde gördükleri aynı hasar türü olmasa da, yine de önemli bir bulgu olmuştur. Hiçbir amfizem benzeri hastalık bulunmamasına rağmen, araştırmacılar akciğerlerde anormal bir lipit birikimi keşfetti.

Bu yağ birikmesi tam olarak buharlaşan çözücülerin kendisinden veya sıvılardaki yağlardan ibaret değildi. Bunun yerine, meydana gelen şey "ciğerlerdeki koruyucu sıvı tabakasının anormal bir cirosu" idi.

Araştırmacılar asistanda aşırı miktarda lipit birikimi buldular makrofajlarZararlı organizmaları tespit etmek ve yok etmek için çalışan hücreler.

Bu birikim, makrofajların normalde enfeksiyonlara vereceği gibi cevap vermelerini engelledi. İnsanlar için ima, bir hastalığın, kişinin sağlıklı bir makrofaj popülasyonuna sahip olmasından ziyade, olumsuz bir etkiye sahip olma ihtimalinin daha yüksek olacağı yönündedir.

"Özetle, deneysel bulgularımız, nikotinden bağımsız olarak, kronik inhalasyonlu e-sigara buharlarının normal murin akciğer fonksiyonunu bozduğunu ve yerleşik immün hücrelerin enfeksiyona cevap verme yeteneğini azalttığını ve grip gibi hastalıklara karşı duyarlılığı arttırdığını ortaya koymaktadır. "

Farrah Kheradmand

"Deneysel bulgularımız, e-sigara ile ilişkili kişilerden akciğer sıvısında lipid yüklü makrofajların varlığını açıklayan önceki çoklu vaka raporları ile benzerlikleri paylaşıyor zatürre."

Araştırmacılar, bulgularının, insanlar nikotin ürünleri kullanmasalar bile, e-sigara buharlarının sağlığı nasıl etkilediğiyle ilgili daha fazla araştırma yapması gerektiğini düşünüyor.