Birden Fazla Kullanılan Yemeklik Yağlar Meme Kanserini Tetikler mi?

Farelerde yapılan son bir araştırma, tekrar ısıtılmış yemeklik yağın, geç evre meme kanseri büyümesini destekleyebilecek hücre değişikliklerini tetikleyebileceğini göstermiştir.

Urbana-Champaign’daki Illinois Üniversitesi’nden araştırmacılar, laboratuvar farelerinde, defalarca yüksek sıcaklıklara tekrar ısıtma işlemine maruz bırakılan pişirme yağı olan “termal olarak kötüye kullanılan kızartma yağını” test etmiş ve metastatik meme kanseri büyümesini arttırdığını tespit etmişlerdir .

Ekip bu bulguları Kanser Önleme Araştırması dergisinde bildirdi .

Bilim adamları laboratuar farelerinin tamamını bir hafta boyunca az yağlı bir diyetle beslediler. Sonra, bazı farelere 16 hafta boyunca ısıtılmamış taze soya fasulyesi yağı verdiler, geri kalanı bunun yerine termal olarak suistimal etti.

Soya yağı kullanmayı seçtiler, çünkü restoran endüstrisi genellikle kızartmak için kullanıyor.

Meme kanserini taklit etmek için her bir farenin bir tibyasına 4T1 meme kanseri hücreleri enjekte ettiler. Bu meme kanseri hücreleri çok agresifdir ve çok uzak bölgelere yüksek oranda metastaz gösterir. Sonuç olarak, genellikle lenf bezlerinde, karaciğerde ve akciğerlerde ortaya çıkarlar.

Yeniden kullanılmış yağın etkileri
Tümör hücrelerinin enjeksiyonundan 20 gün sonra , iki fare grubu arasında metastatik büyüme oranında belirgin bir fark vardı. Termal olarak kötüye kullanılan yağı yiyen farelerde, tibia tümörlerinin metastatik büyümesi, taze yağı tüketen farelerde bulunan tümörlerin dört katından daha büyüktü.

Ayrıca eski grupta daha fazla akciğer metastazı vardı. Gıda bilimi ve insan beslenmesi profesörü olan lider araştırmacı William G. Helferich, taze yağ grubundakilerden iki kat daha fazla akciğer tümörünün daha saldırgan ve istilacı olduğunu belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*